Przejdź do treści

Uwaga – ważne rozporządzenie dla biegaczy!

Mamy to!!!

Dzisiaj króciutko, tylko informacyjnie. Niebawem pewnie napiszę więcej szczegółów, ale sprawa jest na tyle ważna, że wrzucam dla czytelników 140minut.pl bardzo istotne informacje, które rozstrzygnęły się przed chwilą podczas wspólnej konferencji prasowej Ministra Zdrowia i Ministra Sportu.

Na mocy specustawy, która zostanie wprowadzona w życie podczas najbliższego posiedzenia sejmu, przyjęte zostaną rozporządzenia, na mocy których każdy biegacz w naszym kraju będzie mógł na podstawie zarejestrowanego śladu GPS wystąpić do Polskiego Związku Lekkiej Atletyki z wnioskiem o ratyfikację wyniku na jednym z 3 dystansów: 10 km, półmaratonie i maratonie w celu przyznania mu oficjalnej życiówki!

Wstępnie wiadomo, że do wykonania będą 3 kroki:

  1. Zarejestrowanie biegu ze śladem GPS na urządzeniu, którego właścicielem będzie wnioskujący.
  2. Złożenie wniosku online do PZLA z czasem biegu i nową życiówką w formacie: HH:MM:SS oraz załączonym plikiem GPS z tej konkretnej aktywności.
  3. Wykonanie zdjęcia z odbytej aktywności na dowód przemieszczania się bez pomocy innych osób i sprzętów.

Po złożeniu wniosku specjalnie powołana do tego komisja przez PZLA, w okresie 8 miesięcy od dnia wpływu dokumentu, uda się na miejsce wykonania biegu i zgodnie z wytycznymi zweryfikuje, czy trasa może mieć nadany ATEST PZLA. Jeżeli zostanie to potwierdzone – związek wyśle do szczęśliwca dyplom potwierdzający nową życiówkę!

Rozporządzenie jest odpowiedzią Ministra Sportu na głos środowiska biegowego, które w obecnie zaistniałej sytuacji jest pozbawione możliwości zdobycia nowego rekordu życiowego. Jak podało ministerstwo: „Nie możemy być obojętni na losy tysięcy biegaczy amatorów. Naszym priorytetem jest zapewnienie biegającym możliwości zrobienia życiówki.”

Komentarz z mojej strony:
Wstrzymajmy się jeszcze z realizacją samotnych ataków na PB do czasu oficjalnego rozporządzenia, ale warto już teraz wygrzebać z szafy buty startowe i usiąść do zaplanowania optymalnej trasy maratońskiej na samotną próbę.

5 komentarzy do “Uwaga – ważne rozporządzenie dla biegaczy!”

  1. Nice 😀 a tak serio – co uważasz na temat treningu rowerowego wplecionego w przygotowania maratońskie lub ultra (górskie i uliczne)?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *