Przejdź do treści

Tablica wyników do monitorowania postępów – plik do pobrania


Update (30.01.2019): (Jeżeli czytasz teskt po raz pierwszy – wórć do tego akapitu na końcu. Dzięki :).

W dniu 30.01.2019 do Tablicy została dodana funkcja (na Wasz wniosek Drodzy Czytelnicy :)), której działanie polega na wyliczaniu współczynnika procentowego względem pozostałych biegaczy, którzy ukończyli bieg. Na przykładzie: Zajmując 50 miejsce w stawce 1000 finisherów, współczynnik wyniesie 95%. Oznacza to, że 95% biegaczy zajęła miejsce niższe niż nasze w stawce wszystkich uczestników.

Dziękuję Wam za tę wskazówkę i współczynnik podsunięty do obiektywnej oceny naszego miejsca w całej stawce biegaczy. Przyznaję, że taki współczynnik jest bardzo dobry do porównań małych biegów z dużymi, gdzie stawka mocnych i słabszych uczestników teoretycznie zmienia się proporcjonalnie do skali biegu.


Zaczął się kolejny rok, kolejny rok pełen wyzwań i biegowych postanowień. Zanim jednak urodzą się jakieś konkretne postanowienia, warto zastanowić się nad tym, dokąd zmierzają nasze wyniki w zawodach. Chyba że nie interesuje nas czy jesteśmy lepsi w stosunku do poprzedniego roku, a tym bardziej to, jak nam pójdzie w nadchodzącym sezonie — wówczas nie ma co analizować dotychczasowych startów. Zakładam jednak, że skoro jesteś czytelnikiem bloga, to interesuje Cię Twój biegowy rozwój. 🙂

Wydaje mi się, że każdy trener ma jakieś narzędzie do monitorowania postępów swoich zawodników. W jakiś sposób ostatecznie należy sprawdzić, czy trening przynosi oczekiwane efekty, czy też nie. Zresztą nie potrzeba trenera do tego, żeby sprawdzać, jak dynamiczny jest nasz postęp, wystarczy dobre narzędzie i samodzielnie możemy takie zestawienie prowadzić.

Postanowiłem, że takie narzędzie do monitorowania statystyk startów w zawodach udostępnię na blogu. Narzędzie stworzyłem samodzielnie w arkuszu kalkulacyjnym Google. Nie jest to jakiś bardzo skomplikowany plik, starałem się zachować w nim maksymalną przejrzystość i ograniczyć do minimum pola, jakie należy uzupełniać. Zanim jednak pobierzecie plik, kilka słów tym, do czego ma służyć.

Tablica wyników — zastosowanie

Plik ma spełniać 4 podstawowe funkcje:

 • Archiwizacja wszystkich startów w zawodach.
 • Selekcjonowanie zawodów i wyników pod względem wartości.
 • Porównanie wyników między wszystkimi kategoriami wiekowymi i wg podziału na płeć (do kat. 70 lat+).
 • Monitorowanie przebiegu naszego rozwoju

To właśnie określenie tego, czy jako biegacze się rozwijamy, jest najważniejszą funkcją, jaką daje plik. Nie mniej, można znaleźć w nim dużo więcej ciekawych rzeczy.

Jak działa „Tablica wyników”?

 1. W pierwszej kolejności musisz pobrać plik dla siebie. (udostępniam jedynie w wersji arkusza kalkulacyjnego Googla). Jak to zrobić, wskazówki zostawiam poniżej.
 2. Wypełniasz swoimi danymi zakładkę: „HISTORIA STARTÓW” oraz zakładkę „STATYSTYKA”.
 3. W zakładce „STATYSTYKA” wyświetla się Tobie szereg danych na temat Twojego biegania. Natomiast w zakładce „WYKRESY” możesz sprawdzić, jak obrazuje się rozkład Twoich wyników.

UWAGA — Jak pobrać plik:

Krok 1.: Klikasz w link do pliku, po jego wyświetleniu, klikasz Plik, a następnie Utwórz kopię…

Krok 2.: Nadajesz plikowi własną nazwę i wskazujesz miejsce zapisu na własnym dysku Googla. Zatwierdzasz OK.

 

Plik do wyświetlenia i pobrania znajduje się pod tym linkiem:

 https://docs.google.com/spreadsheets/d/1K5BoRFvpLx6yd8d0NeUv_I-AevTote2hpDkWCcarE7w/edit?usp=sharing

 

Jeżeli z obsługą pliku pojawiłyby się problemy, zachęcam do obejrzenia poniższego instruktażu.

Film instruktażowy pokazujący działanie pliku (zachęcam do obejrzenia):

Dla kogo plik nie będzie przydatny.

 • Dla górali.
 • Ultrasów.
 • Osób nieinteresujących się progresją wyników.

Wynika to z oparcia się o model statystyczny stworzony dla dystansów 5, 10 km oraz półmaratonu i maratonu. Natomiast, jeżeli ktoś jest bardzo uparty, to może wprowadzić do pliku, np.: dane z górskich wojaży z tym, że wówczas nie uzyska „wyceny” zawodów.

 

Na koniec życzę cierpliwości w uzupełnianiu pliku i trzymam kciuki, żeby końcowe wnioski prowadziły do zadowolenia z wykonanego postępu. Będzie mi również miło, gdy osoby, które skorzystały z pliku, dadzą znać w komentarzach, czy plik spełnia swe zadanie. Jestem otwarty na pomysły modyfikacji pliku — dajcie znać, jeżeli macie uwagi. 😉

22 komentarze do “Tablica wyników do monitorowania postępów – plik do pobrania”

 1. Fajny excel 🙂
  Już rozszerzyłem sobie Listy wyboru o „Bieżnia” i dystanse od 200m do 5000m. Tak – amatorzy też cisną na tartanie w kolcach 😉
  Oprócz tego to samo przeliczanie przy pomocy formuł w komórkach jest wolne, formuła jest długa i ciężka. Mam 16GB pamięci, więc to niekoniecznie mój komputer lekko laguje. Jak będziesz miał czas, to proponuję przeniesienie obliczeń do makra VB i dodanie dystansów z bieżni do przeliczników.
  Pozdrawiam.

  1. Pewnie, że amatorzy cisną na krótszych dystansach — pełna świadomość :). Uznałem, że jest ich jednak na tyle mało, że nie chciało mi się bawić w dodatkowe rubryki (bez urazy ;)).
   Co do podpowiedzi o funkcjonalności — dzięki, obawiam się, jednak że makra VB wykraczają poza moje skile. 🙂

   1. Przepisanie formul na VB to banalna sprawa. wg mnie te dość skomplikowane formuły w komórkach są trudniejsze do bezbłędnego napisania niz sam kod w VB. Aż się zdziwiłem, że nikt nie zapytał o brakującą kolumnę Tempo[min/km] 😉 Tym bardziej jeśli wpiszemy wszystkie biegi na niestandardowych dystansach. A formula może wyglądać tak:
    =IF(ISBLANK(F16);0;G16/IF(ISNUMBER(SEARCH(„km”;F16));LEFT(F16;LEN(F16)-2);LEFT(F16;LEN(F16)-1)/1000))
    Też troszkę zakombinowana, żeby uwzględniać dystanse z bieżni, które opisałem w m np. 800m, 3000m. Oczywiście można sobie wpisać start z bieżni w postaci 3 lub 5km, ale 0.8km jakoś głupio wygląda i chciałem u siebie to extra wyróżnić 😉
    Brawo za wynik w CT 😉

 2. Genialna robota! Jestem w trakcie wklepywania swoich startów i zauważyłem, że przy wrzuceniu biegu na 3km, system do wyliczenia VDOT prawdopodobnie przyjmuje wartość biegu 5km, przez co moje VDOT z tego startu jest bliskie olimpijskim rekordom 😉 Z tego względu mam pytanie, czy jak usunę formułę z tej jednej konkretnej komórki VDOT, to przy dalszych podsumowaniach i wykresach nic się nie sknoci? Pozdrawiam i dziękuję za opracowanie i udostępnienie tej tablicy 🙂

  1. W sumie to już nieważne, postanowiłem wpisać do historii tylko starty na standardowych dystansach, pozostałe sobie zanotuję w dodatkowym arkuszu 🙂

 3. Dzięki, Andrzej za podzielenie się plikiem. Co prawda nie wpisałem jeszcze wszystkich swoich startów, ale już widzę nieco inną perspektywę, z której patrzymy na starty w zawodach :). Dla Ciebie poza samym wynikiem przeliczanym na VDOT i ws. wieku generalnie liczy się tylko miejsce w wyścigu, bo i tak zazwyczaj jesteś w pierwszym procencie stawki. Dla osób spoza czołówki ważniejsza, niż miejsce OPEN (które często jest kilkutysięczne na większych zawodach) jest pozycja w stawce, np. 25% stawki, dlatego osobiście gromadzę jeszcze informację, ile osób startowało i jaki był czas zwycięzcy i ostatniej osoby dekorowanej z mojej kategorii (stąd widzę, jak z czasem przesuwam się do przodu w stawce biegaczy i ile mi jeszcze brakuje do podium ;D).

  1. Hej Karol,
   Gdy już przerzuciłem dane do własnego pliku, też o tym pomyślałem — o odnotowaniu liczby uczestników i procentowym rozmieszczeniu nas między szybszych i wolniejszych. Jeżeli powstanie jakiś update do pliku, to na pewno dorzucę taką rubrykę. Dzięki!

 4. Sztos PLICZEK!! Karol dał słuszną uwagę (sam prowadzę podobne wyliczenia) więc podbijam zainteresowanie tym updatem.
  ps. Andrzeju a czy istnieje możliwość dodania dystansu 15km?? W moim regionie jest kilka takich biegów (z atestem) stąd moje pytanie.

  1. Hej,

   1. Nie pozostaje mi nic innego jak dorobienie czynnika procentowego rozłożenia w stawce uczestników. Będzie zrobione.
   2. Istnieje możliwość dodania dystansu 15 km. Poczekam do wtorku/środy na spływ innych uwag i wykonam aktualizację, która będzie dostępna w tym wpisie.

   Pzdr. i dzięki za dobre słowo.

    1. Nie, niestety potrzebuję jeszcze trochę czasu. Projekt nie jest zamknięty, ale nie ma obecnie priorytetowego znaczenia. Ale uspokoję, że będzie aktualizacja. 😉

 5. Plik wygląda super, ale ktoś może interesował się stronę runalyze.com – funkcjonalności podobne, a treningi można importować np. z plików tcx

 6. Podpinam się pod zapytanie Arkadiusza z 8 marca br. 😉
  Próbowałem zrobić to samodzielnie, ale ja to mam dopiero ograniczone skile 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *