Update (30.01.2019): (Jeżeli czytasz teskt po raz pierwszy – wórć do tego akapitu na końcu. Dzięki :).
W dniu 30.01.2019 do Tablicy została dodana funkcja (na Wasz wniosek Drodzy Czytelnicy :)), której działanie polega na wyliczaniu współczynnika procentowego względem pozostałych biegaczy, którzy ukończyli bieg. Na przykładzie: Zajmując 50 miejsce w stawce 1000 finisherów, współczynnik wyniesie 95%. Oznacza to, że 95% biegaczy zajęła miejsce niższe niż nasze w stawce wszystkich uczestników.
Dziękuję Wam za tę wskazówkę i współczynnik podsunięty do obiektywnej oceny naszego miejsca w całej stawce biegaczy. Przyznaję, że taki współczynnik jest bardzo dobry do porównań małych biegów z dużymi, gdzie stawka mocnych i słabszych uczestników teoretycznie zmienia się proporcjonalnie do skali biegu.
Zaczął się kolejny rok, kolejny rok pełen wyzwań i biegowych postanowień. Zanim jednak urodzą się jakieś konkretne postanowienia, warto zastanowić się nad tym, dokąd zmierzają nasze wyniki w zawodach. Chyba że nie interesuje nas czy jesteśmy lepsi w stosunku do poprzedniego roku, a tym bardziej to, jak nam pójdzie w nadchodzącym sezonie — wówczas nie ma co analizować dotychczasowych startów. Zakładam jednak, że skoro jesteś czytelnikiem bloga, to interesuje Cię Twój biegowy rozwój. 🙂
Wydaje mi się, że każdy trener ma jakieś narzędzie do monitorowania postępów swoich zawodników. W jakiś sposób ostatecznie należy sprawdzić, czy trening przynosi oczekiwane efekty, czy też nie. Zresztą nie potrzeba trenera do tego, żeby sprawdzać, jak dynamiczny jest nasz postęp, wystarczy dobre narzędzie i samodzielnie możemy takie zestawienie prowadzić.
Postanowiłem, że takie narzędzie do monitorowania statystyk startów w zawodach udostępnię na blogu. Narzędzie stworzyłem samodzielnie w arkuszu kalkulacyjnym Google. Nie jest to jakiś bardzo skomplikowany plik, starałem się zachować w nim maksymalną przejrzystość i ograniczyć do minimum pola, jakie należy uzupełniać. Zanim jednak pobierzecie plik, kilka słów tym, do czego ma służyć.
Tablica wyników — zastosowanie
Plik ma spełniać 4 podstawowe funkcje:
- Archiwizacja wszystkich startów w zawodach.
- Selekcjonowanie zawodów i wyników pod względem wartości.
- Porównanie wyników między wszystkimi kategoriami wiekowymi i wg podziału na płeć (do kat. 70 lat+).
- Monitorowanie przebiegu naszego rozwoju
To właśnie określenie tego, czy jako biegacze się rozwijamy, jest najważniejszą funkcją, jaką daje plik. Nie mniej, można znaleźć w nim dużo więcej ciekawych rzeczy.
Jak działa „Tablica wyników”?
- W pierwszej kolejności musisz pobrać plik dla siebie. (udostępniam jedynie w wersji arkusza kalkulacyjnego Googla). Jak to zrobić, wskazówki zostawiam poniżej.
- Wypełniasz swoimi danymi zakładkę: „HISTORIA STARTÓW” oraz zakładkę „STATYSTYKA”.
- W zakładce „STATYSTYKA” wyświetla się Tobie szereg danych na temat Twojego biegania. Natomiast w zakładce „WYKRESY” możesz sprawdzić, jak obrazuje się rozkład Twoich wyników.
UWAGA — Jak pobrać plik:
Krok 1.: Klikasz w link do pliku, po jego wyświetleniu, klikasz Plik, a następnie Utwórz kopię…
Krok 2.: Nadajesz plikowi własną nazwę i wskazujesz miejsce zapisu na własnym dysku Googla. Zatwierdzasz OK.
Plik do wyświetlenia i pobrania znajduje się pod tym linkiem:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1K5BoRFvpLx6yd8d0NeUv_I-AevTote2hpDkWCcarE7w/edit?usp=sharing
Jeżeli z obsługą pliku pojawiłyby się problemy, zachęcam do obejrzenia poniższego instruktażu.
Film instruktażowy pokazujący działanie pliku (zachęcam do obejrzenia):
Dla kogo plik nie będzie przydatny.
- Dla górali.
- Ultrasów.
- Osób nieinteresujących się progresją wyników.
Wynika to z oparcia się o model statystyczny stworzony dla dystansów 5, 10 km oraz półmaratonu i maratonu. Natomiast, jeżeli ktoś jest bardzo uparty, to może wprowadzić do pliku, np.: dane z górskich wojaży z tym, że wówczas nie uzyska „wyceny” zawodów.
Na koniec życzę cierpliwości w uzupełnianiu pliku i trzymam kciuki, żeby końcowe wnioski prowadziły do zadowolenia z wykonanego postępu. Będzie mi również miło, gdy osoby, które skorzystały z pliku, dadzą znać w komentarzach, czy plik spełnia swe zadanie. Jestem otwarty na pomysły modyfikacji pliku — dajcie znać, jeżeli macie uwagi. 😉
Dzięki za plik. Zebrałem sobie w jednym miejscu informacje. Przypomniałem sobie przy okazji swoje starty wpisując dane;)
Czyli odkryta została dodatkowa funkcja — sentymentalna ;).
Fajny excel 🙂
Już rozszerzyłem sobie Listy wyboru o „Bieżnia” i dystanse od 200m do 5000m. Tak – amatorzy też cisną na tartanie w kolcach 😉
Oprócz tego to samo przeliczanie przy pomocy formuł w komórkach jest wolne, formuła jest długa i ciężka. Mam 16GB pamięci, więc to niekoniecznie mój komputer lekko laguje. Jak będziesz miał czas, to proponuję przeniesienie obliczeń do makra VB i dodanie dystansów z bieżni do przeliczników.
Pozdrawiam.
Pewnie, że amatorzy cisną na krótszych dystansach — pełna świadomość :). Uznałem, że jest ich jednak na tyle mało, że nie chciało mi się bawić w dodatkowe rubryki (bez urazy ;)).
Co do podpowiedzi o funkcjonalności — dzięki, obawiam się, jednak że makra VB wykraczają poza moje skile. 🙂
Przepisanie formul na VB to banalna sprawa. wg mnie te dość skomplikowane formuły w komórkach są trudniejsze do bezbłędnego napisania niz sam kod w VB. Aż się zdziwiłem, że nikt nie zapytał o brakującą kolumnę Tempo[min/km] 😉 Tym bardziej jeśli wpiszemy wszystkie biegi na niestandardowych dystansach. A formula może wyglądać tak:
=IF(ISBLANK(F16);0;G16/IF(ISNUMBER(SEARCH(„km”;F16));LEFT(F16;LEN(F16)-2);LEFT(F16;LEN(F16)-1)/1000))
Też troszkę zakombinowana, żeby uwzględniać dystanse z bieżni, które opisałem w m np. 800m, 3000m. Oczywiście można sobie wpisać start z bieżni w postaci 3 lub 5km, ale 0.8km jakoś głupio wygląda i chciałem u siebie to extra wyróżnić 😉
Brawo za wynik w CT 😉
Genialna robota! Jestem w trakcie wklepywania swoich startów i zauważyłem, że przy wrzuceniu biegu na 3km, system do wyliczenia VDOT prawdopodobnie przyjmuje wartość biegu 5km, przez co moje VDOT z tego startu jest bliskie olimpijskim rekordom 😉 Z tego względu mam pytanie, czy jak usunę formułę z tej jednej konkretnej komórki VDOT, to przy dalszych podsumowaniach i wykresach nic się nie sknoci? Pozdrawiam i dziękuję za opracowanie i udostępnienie tej tablicy 🙂
W sumie to już nieważne, postanowiłem wpisać do historii tylko starty na standardowych dystansach, pozostałe sobie zanotuję w dodatkowym arkuszu 🙂
Spoko :), cieszę się, że znalazłeś rozwiązanie.
Dzięki, Andrzej za podzielenie się plikiem. Co prawda nie wpisałem jeszcze wszystkich swoich startów, ale już widzę nieco inną perspektywę, z której patrzymy na starty w zawodach :). Dla Ciebie poza samym wynikiem przeliczanym na VDOT i ws. wieku generalnie liczy się tylko miejsce w wyścigu, bo i tak zazwyczaj jesteś w pierwszym procencie stawki. Dla osób spoza czołówki ważniejsza, niż miejsce OPEN (które często jest kilkutysięczne na większych zawodach) jest pozycja w stawce, np. 25% stawki, dlatego osobiście gromadzę jeszcze informację, ile osób startowało i jaki był czas zwycięzcy i ostatniej osoby dekorowanej z mojej kategorii (stąd widzę, jak z czasem przesuwam się do przodu w stawce biegaczy i ile mi jeszcze brakuje do podium ;D).
Hej Karol,
Gdy już przerzuciłem dane do własnego pliku, też o tym pomyślałem — o odnotowaniu liczby uczestników i procentowym rozmieszczeniu nas między szybszych i wolniejszych. Jeżeli powstanie jakiś update do pliku, to na pewno dorzucę taką rubrykę. Dzięki!
Tablica po update. Dzięki za podpowiedź. 🙂
Sztos PLICZEK!! Karol dał słuszną uwagę (sam prowadzę podobne wyliczenia) więc podbijam zainteresowanie tym updatem.
ps. Andrzeju a czy istnieje możliwość dodania dystansu 15km?? W moim regionie jest kilka takich biegów (z atestem) stąd moje pytanie.
Hej,
1. Nie pozostaje mi nic innego jak dorobienie czynnika procentowego rozłożenia w stawce uczestników. Będzie zrobione.
2. Istnieje możliwość dodania dystansu 15 km. Poczekam do wtorku/środy na spływ innych uwag i wykonam aktualizację, która będzie dostępna w tym wpisie.
Pzdr. i dzięki za dobre słowo.
Nieśmiało podpytam Andrzeju czy coś się ruszyło z aktualizacją? 😀
Nie, niestety potrzebuję jeszcze trochę czasu. Projekt nie jest zamknięty, ale nie ma obecnie priorytetowego znaczenia. Ale uspokoję, że będzie aktualizacja. 😉
Aktualizacja wykonana 😉
Plik wygląda super, ale ktoś może interesował się stronę runalyze.com – funkcjonalności podobne, a treningi można importować np. z plików tcx
Hej Michał,
Dzięki za podrzucenie linka, z pewnością znajdą się osoby, które z niego skorzystają.
Dla górali właśnie ruszył https://ratemytrail.com/
Dzięki! Z pewnością wiele osób zainteresuje się linkiem! 🙂
Czesc!
Mozna zrobic update na kolejne lata? 🙂
Dzieki!
Podpinam się pod zapytanie Arkadiusza z 8 marca br. 😉
Próbowałem zrobić to samodzielnie, ale ja to mam dopiero ograniczone skile 😀